Fascynujący portal z interesującymi treściami. Tylko u nas niepowtarzalne artykuły.

nawóz z mikroelementami

0
Posted in inne By admin

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz wzmacniający   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na należyte wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na bazie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność różnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym poprawnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.